Chronograf w zegarku – co to jest i jak działa?

Chronograf w zegarku – co to jest i jak działa?

Kupujesz nowy zegarek i nie wiesz, który wybrać? Nowoczesne modele mają wiele przydatnych funkcji, a jedną z nich może być chronograf. To przydatna opcja szczególnie dla sportowców i osób, które lubią aktywność fizyczną. Co to jest chronograf i do czego może Ci się przydać?

Czym jest chronograf?

Samo słowo chronograf pochodzi z połączenia dwóch terminów z języka greckiego: chronos (czas) i graph (zapisywać). Funkcją chronografów jest zatem zapisywanie czasu. Jest to zatem nic innego jak bardzo dokładny stoper. Pierwsze mechanizmy tego typu powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Były to dość proste chronografy. Dziś można by je nazwać analogowymi stoperami. Dopiero w 1821 roku Francuz Nicolas M. Rieussec, będący wielkim miłośnikiem wyścigów konnych, opracował precyzyjny mechanizm. Dzięki niemu można było sprawdzić, w jakim czasie konie pokonały dystans od startu do mety.

Na przestrzeni lat chronografy przeżyły wiele modyfikacji, by pod koniec XIX wieku przybrać formę przypominającą współczesne czasomierze kieszonkowe. Były wykorzystywane w lotnictwie, a popularność zdobyły również w okresie I i II wojny światowej. To właśnie wtedy powstały pierwsze chronografy zamontowane na bransoletach rękę.

Chronograf w zegarku – jak działa?

Jak dokładnie działa chronograf? Zegarki z tym mechanizmem są wyposażone w dodatkowe tarcze ze wskazówkami. Po naciśnięciu specjalnego przycisku stoper zaczyna odmierzać czas. W zależności od stopnia zaawansowania, wskazówek jest więcej. W podstawowych wersjach jest tylko jedna. Dokładniejsze zegarki, które np. odmierzają części dziesiętne lub setne sekundy, mogą mieć ich więcej. Jeśli chcesz zatrzymać odmierzanie czasu, musisz ponownie wcisnąć przycisk. Oprócz tego jest również możliwość wyzerowania mechanizmu, dzięki czemu rozpoczniesz nowe pomiary.

Jak ocenić, czy w danym zegarku jest chronograf? Najczęściej mają one na cyferblacie informację, czyli napis Chronograph. Co więcej, znajdują się niej mniejsze, dodatkowe subtarcze. Ich liczba zależy od stopnia komplikacji mechanizmu zegarka. Najprostsze modele mają jedną minitarczę.

Kiedy warto kupić zegarek z chronografem?

Chronograf jest dodatkową funkcją w zegarkach szczególnie przydatną dla osób, które uprawiają sport. Najczęściej są w nią wyposażone zegarki sportowe. Korzystają z nich głównie biegacze. Chociaż dużo osób korzysta ze stoperów, to zegarki z chronografami cały czas są popularne, także za sprawą swojego wyglądu i niezwykłej dokładności w pomiarze czasu. Nowoczesny design sprawia, że stanowią element wielu stylizacji, nie tylko sportowych. Luksusowe zegarki męskie i ekskluzywne zegarki damskie najlepszych marek są dopracowane w każdym szczególe. Malutkie tarcze są niezwykle stylowe.

Chronograf – podsumowanie

Chronografy umieszczone na głównej tarczy to bardzo dokładne stoper, które pozwalają na niezwykle precyzyjne odmierzanie czasu, nawet do dziesiętnych i setnych części sekundy. Czasomierze wyposażone w taką funkcję są z reguły droższe, ponieważ cały mechanizm jest znacznie bardziej skomplikowany niż w tradycyjnych modelach. Zegarki tego typu najczęściej wybierają sportowcy lub osoby często uprawiające sport (nawet jeśli jest to tylko hobbystycznie). Dodatkowe tarcze przydają się szczególnie w pracy instruktorów, którzy muszą regularnie sprawdzać postępy swoich podopiecznych przygotowujących się do zawodów.

Gdzie kupić nowoczesny i niezawodny zegarek z chronografem? Nasz salon jubilerski przygotował szeroką ofertę różnorodnych modeli ze stoperami. Są to m.in. luksusowe zegarki szwajcarskie, które prezentują bardzo dokładne pomiary.


0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop