Tachometr co to jest i jak działa w zegarku?

Tachometr co to jest i jak działa w zegarku?

Nowoczesne zegarki mają wiele ciekawych funkcji, które sprawiają, że nie są to już tylko zwykłe czasomierze. Jedną z bardzo przydatnych opcji jest tachometr. Co to dokładnie jest i jak działa? Kiedy warto kupić zegarek z tachometrem?

Co to jest tachometr w zegarku?

Tachometr to specjalny mechanizm pozwalający na pomiar prędkości, jaką osiąga biegacz na dystansie jednego kilometra lub mili. Wyniki podawane są w kilometrach na godzinę (km/h) albo milach na godzinę (mph). Czasomierz z tachometrem jest wyposażony w dodatkową podziałkę liczbową umieszczoną wokół tarczy bądź koperty. Mechanizm ten nie może występować bez chronografu. Są to funkcje połączone, ponieważ pomiar tachometru bazuje na pomiarach, jakie wykonuje stoper. Oznacza to, że oprócz wspomnianej już podziałki, zegarek tego typu będzie miał na cyferblacie mniejsze tarcze.

Dziś praktycznie nikogo nie dziwi możliwość dokonywania dokładnych pomiarów prędkości za pomocą zegarka. Funkcja ta zyskała dużą popularność na przełomie XIX i XX wieku wraz z rozwojem przemysłowym, motoryzacyjnym i lotniczym. Tachometry odgrywały bardzo ważną rolę w pierwszych fabrykach produkcyjnych, ponieważ mogły zmierzyć efektywność pracowników. Określały bowiem, ile przedmiotów wykonali pracowniki w godzinę.

Jak działa tachometr w zegarku?

Przed rozpoczęciem pomiaru czasu należy sprawdzić, czy wskazówka chronografu jest ustawiona na godzinę 12. Jeśli tak, trzeba włączyć chronograf specjalnym przyciskiem, a w momencie pokonania określonego dystansu musimy wyłączyć mechanizm. Wskazówki będą pokazywać prędkość ruchu w kilometrach lub milach. Czy to oznacza, że przy krótszych odcinkach skala tachometryczna jest bezużyteczna? Absolutnie nie! Trzeba tylko dokonać małych obliczeń i ustalić, jaką część kilometra lub mili stanowi dany dystans. Przykładowo, 200 metrów to ⅕ kilometra, dlatego mnożymy otrzymaną wartość przez ten ułamek.

Kiedy warto kupić zegarek z tachometrem?

Mechanizm do mierzenia średniej prędkości przydaje się głównie sportowcom. Osoby, które chcą wiedzieć, czy poczyniły postępy np. w bieganiu, na pewno docenią nowoczesne zegarki z dodatkowymi funkcjami. Dlatego zaawansowane zegarki sportowe są najczęściej wyposażone w tachometr i chronograf. Jednak nie tylko profesjonalni sportowcy mogą korzystać z takich udogodnień. Tachometr przydaje się miłośnikom aktywności fizycznej, którzy hobbystycznie biegają lub jeżdżą na rowerach.

Warto także wspomnieć, że luksusowe zegarki męskie i ekskluzywne zegarki damskie najlepszych marek są perfekcyjnie zaprojektowane. Malutkie tarcze chronografów i podziałka tachometru mogą stanowić także element ozdobny. Nowoczesny design, a także nawiązanie do tradycji i klasyki w zegarkach z dodatkowymi opcjami, świetnie wyglądają w różnorodnych stylizacjach, nie tylko sportowych. Są to zegarki nie tylko funkcjonalne, lecz także niezwykle eleganckie.

Zegarki z tachometrem – podsumowanie

Nowoczesne modele zegarków z tachometrami i chronografami przydadzą się osobom, które często uprawiają sport. Pozwalają zmierzyć prędkość oraz ułatwiają kontrolę wyników i postępów. Świetnie sprawdzą się w pracy trenerów i instruktorów przygotowujących sportowców do zawodów. Nie da się przy tym ukryć, że obecnie produkowane zegarki służą nie tylko do odmierzania czasu. Stanowią bowiem element biżuterii.

Szukasz nowoczesnych i eleganckich wyrobów zegarmistrzowskich? Zależy Ci na ponadprzeciętnej jakości i niezwykłej precyzji? Nasz salon jubilerski przygotował specjalną ofertę zegarków, które ułatwią pomiar prędkości. Są m.in. luksusowe zegarki szwajcarskie, które od lat cieszą się zaufaniem użytkowników.