Longines
Znana z elegancji swoich zegarków marka Longines jest członkiem Swatch Group Ltd, wiodącego na świecie producenta zegarków. Marka, której emblematem jest uskrzydlona klepsydra, posiada sklepy w ponad 140 krajach.
Firma Longines ma swoją siedzibę w Saint-Imier w Szwajcarii od 1832 roku. Jej wiedza zegarmistrzowska odzwierciedla silne przywiązanie do tradycji, elegancji i wysokiej jakości wykonania. W 1832 roku Auguste Agassiz wkroczył do świata zegarmistrzostwa, dołączając do biura handlowego założonego w Saint-Imier. Wkrótce został menadżerem, a firma przyjęła nazwę Agassiz & Co. W tym czasie produkował zegarki w systemie „établissage”, w którym zegarmistrzowie pracowali w domu i dostarczali swoje produkty do biur handlowych. Agassiz zbudował sieć kontaktów handlowych, co umożliwiło mu sprzedaż zegarków na innych kontynentach, w szczególności w Ameryce Północnej. W latach pięćdziesiątych XIX wieku bratanek Agassiza, Ernest Francillon, przejął prowadzenie biura. Kiedy Francillon wziął na siebie tę odpowiedzialność, zastanawiał się nad sposobami udoskonalenia metod produkcji stosowanych w zegarmistrzostwie na tym obszarze. Doszedł do wniosku, że korzystne byłoby połączenie różnych etapów tworzenia zegarka pod jednym dachem. Intencją Francillona było założenie fabryki, w której mógłby montować i wykańczać każdy zegarek, wprowadzając pewien stopień mechanizacji. W tym celu kupił w 1866 r. dwa sąsiadujące ze sobą grunty na prawym brzegu rzeki Suze, która przepływa przez dolinę St. Imier. Miejsce to było znane lokalnie jako Les Longines i przyjął tę nazwę dla fabryki, którą tam zbudował w 1867 roku. Ernest Francillon zatrudnił Jacquesa Davida, młodego inżyniera, który był z nim spokrewniony, aby pomógł opracować maszyny potrzebne do udoskonalenia produkcji zegarki. W latach siedemdziesiątych XIX wieku decyzja o rozwinięciu przemysłu przez Francillona okazała się słuszna, a fabryka stale się rozwijała aż do pierwszej połowy XX wieku: w 1911 roku fabryka Longines zatrudniała ponad 1100 pracowników i sprzedawała swoje produkty na całym świecie.
Badania techniczne prowadzone przez Longines zostały licznie nagradzane, co stopniowo zapewniało firmie reputację zdobywcy największej liczby nagród na międzynarodowych i światowych wystawach, aż do wystawy w Barcelonie w 1929 roku, kiedy to Longines zdobył aż 10 nagród Grand Prix. W 1889 roku Francillon opatentował znak towarowy składający się z nazwy Longines i słynnej uskrzydlonej klepsydry. Dziś Longines jest najstarszym nadal używanym znakiem towarowym w oryginalnej formie, zarejestrowanym przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO). Już w 1867 roku Longines używał symbolu uskrzydlonej klepsydry i nazwy handlowej „Longines” jako gwarancji jakości, w celu zwalczania podrabianych produktów w celu wykorzystania wypracowanej już reputacji firmy.
Korzystając ze zdobytej stopniowo wiedzy, Longines stworzył sieć korzystnych powiązań ze światem sportu, co umożliwiło oferowanie profesjonalnych usług w różnych prestiżowych dyscyplinach w XX wieku.
Dziś Longines z dumą kontynuuje swoją tradycję, tworząc produkty oparte na wartościach, którymi kieruje się na przestrzeni dziejów. Longines podąża również za swoim powołaniem w dziedzinie pomiaru czasu w sporcie: pasja Longines do sportów jeździeckich sięga 1878 roku, kiedy to wyprodukowano chronograf z wygrawerowanym dżokejem i jego wierzchowcem. Model ten, widziany na torach wyścigowych w 1881 roku był niezwykle popularny wśród dżokejów i miłośników koni. Pozwalał użytkownikowi mierzyć czas występów co do sekundy. Był używany przez większość sędziów sportowych w Nowym Jorku już w 1886 roku. Co więcej, szwajcarska marka zegarmistrzowska była po raz pierwszy obecna na zawodach skoków przez przeszkody w 1912 roku w Portugalii. Obecnie zaangażowanie Longines w sporty jeździeckie obejmuje wyścigi na płaskiej powierzchni, skoki przez przeszkody, zawody wytrzymałościowe i WKKW. W każdej z tych dyscyplin marka nawiązała współpracę z instytucjami zarządzającymi światem jeździeckim. Tym samym jest Głównym Partnerem FEI, Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz Oficjalnym Partnerem IFHA, Międzynarodowej Federacji Władz Wyścigów Konnych. Nieustannie dążąc do promowania osiągnięć sportowych młodzieży, Longines przyznaje również nagrodę Longines Rising Star Award sportowcom w wieku poniżej 21 lat i organizuje wyścig dla młodych dżokejów, tzw. Prix Longines Future Racing Stars, które odbywa się tego samego dnia co Prix de Diane Longines w Chantilly. W ramach partnerstwa z IFHA marka przyznaje również nagrodę IFHA International Award of Merit, a także tytuły Longines World’s Best Racehorse oraz Longines World’s Best Jockey.
Zaangażowanie Longines w gimnastykę rozpoczęło się w 1912 r., kiedy to firma po raz pierwszy zastosowała swój elektromechaniczny system pomiaru czasu zwany “broken wire” na zjeździe szwajcarskiej gimnastyki federalnej. Od trzydziestu lat Longines jest oficjalnym partnerem i chronometrażystą zawodów gimnastyki artystycznej i sportowej, organizowanych przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną (FIG). W 1933 roku w Chamonix rozpoczęło się wieloletnie zaangażowanie Longines w narciarstwo alpejskie. Od tego czasu te zimowe zawody stały się dla Longines okazją do zademonstrowania wielu technicznych innowacji. Jako oficjalny chronometrażysta Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim i Mistrzostw Świata w Narciarstwie organizowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS), Longines traktuje ten mandat jako długoterminowe zobowiązanie. Aby wesprzeć kolejne pokolenie sportowców, Longines i FIS przyznają na koniec sezonu nagrodę Longines Rising Ski Stars dwóm najlepszym młodym narciarzom biorącym udział w Pucharze Świata. Ponadto marka organizuje Longines Future Ski Champions, jedyny w swoim rodzaju wyścig dla obiecujących młodych zawodników z zagranicy w wieku poniżej 16 lat. Od 2007 roku Longines jest także oficjalnym partnerem prestiżowego turnieju tenisowego French Open, który odbywa się co roku na korcie Roland-Garros . Firma wykorzystuje tę okazję, aby odkryć tenisowe młode talenty, organizując turniej Longines Future Tennis Aces, który odbywa się na Roland-Garros podczas dwóch tygodni turnieju French Open. I wreszcie, Longines jest także oficjalnym partnerem Pucharu Świata i Mistrzostw Świata w łucznictwie, organizowanych przez Międzynarodową Federację Łuczniczą (FITA).